Moderní zbraně od r. 1945 – Současnost

Pokud se bavíme o moderních zbraních, máme na mysli konkrétní modely. Naše repliky symbolických zbraní rozeznáte, protože se často objevují ve filmech, televizních seriálech a videohrách.

Stejně jako Colt Python, ‚doube-action‘ revolver kalibrovaný na .357, s Magnum kazetou, používá velkou konstrukci Coltu ‚I’. Pythoni jsou známí pro svou přesnost, jednoduché ovládání spouště a spolehlivě uzavřený buben. Jejich věhlas jim přineslo zejména jejich používání u policie a začaly se tak objevovat i na obrazovkách. Tento revolver se jeví jako jedna z nejvýkonnějších zbraní v první hře ságy Resident Evil. Jeho varianta se objevuje ve hře Call of Duty, Grand Theft Auto, Naughty Dog nebo Dead Frontier. V seriálu The Walking Dead je hlavní zbraní Ricka Grimese.

Nebo také model automatické pušky Kalašnikov z roku 1947, známý pod svou zkratkou AK-47, je sovětská útočná puška, ráže 7.62 mm, navržená Michailem Kalašnikovem, ruským válečníkem z období druhé světové války. Byla to oficiální puška Sovětského svazu v období 1947 až 1978. Až do prosince 2007 byla AK-47 střelnou zbraní, která patřila se svými asi 80 miliony vyrobených kusů k nejvyššímu počtu vyrobených zbraní v dějinách.

Aniž by opustila Rusko, Makarova PM (Pistole Makarova v ruštině) je poloautomatická pistole navržená na konci čtyřicátých let Nikolajem Fyodorovičem Makarovem a byla standardní pomocnou vojenskou zbraní Sovětského svazu od roku 1951 až do roku 1991. Pistole Makarov byla protagonistou nesčetných epizod mezi špiony ve studené válce.

Ve Spojených státech M16 (oficiální puška ráže 5,56 mm M16) je označení Ozbrojených sil Spojených států pro pušky AR-15. Vstoupila do služby armády Spojených států amerických a byla poprvé použita při operacích ve vietnamské válce v Jižním Vietnamu v roce 1963. Standardní zbraní americké armády se stala v roce 1969, kdy nahradila úlohu pušky M14. Americká armáda ponechala M14 v provozu na území Spojených států, v Evropě a Jižní Koreji až do roku 1970.