Západ a americká občanská válka 1861-1899

Americká občanská válka byla konfliktem v historii Spojených států amerických, který se odehrál v období let 1861 a 1865, kdy proti sobě stály mocnosti severních států (Unie) a nově vzniklé státy americké Konfederace. Ta vznikla spojením 11 jižanských států, které vyhlásily nezávislost.

Abraham Lincoln prohrál v senátorském souboji, kdy chtěl zastavit narůstající otroctví. Nicméně v roce 1860 se Lincoln setkal opět s Douglasem tváří v tvář: tentokrát jako prezidentští kandidáti republikánské a demokratické strany. V té době již napětí mezi severem a jihem bylo neúnosné. Za počáteční válečný akt je považován útok Konfederace na pevnost Fort Sumter 12. dubna 1861. Vojenská represe se z Fort Sumter přenesla do států Konfederace, tj. do Virginie, Arkansasu, Tennessee a Severní Karolíny. Tak začala válka mezi státy Konfederace na jihu a státy na severu, která skončila vítězstvím posledně jmenovaných v roce 1865.

V roce 1864 armáda Unie pod vedením generála Williama Tecumseha Shermana překročila Georgii a zanechala po sobě zničená bojiště. Mezitím se generál Grant statečně bil s Leeovou armádou. 2. dubna 1865 byl Lee nucen opustit Richmond, hlavní město Konfederace. O týden později se vzdal a brzy poté se vzdaly všechny ostatní vojenské jednotky Konfederace.

Začaly příběhy o dobývání Divokého západu, které probíhaly v devatenáctém století, kdy docházelo k rozšiřování hranic Spojených států amerických směrem k pobřeží Tichého oceánu. Byly to příběhy kovbojů, pionýrů, ‚šlechetných‘ amerických indiánů, zlatokopů, podnikatelů… Příběhy lidí různého typu, kteří se pustili do dobrodružství na západě v naději, že dosáhnou osobního úspěchu, ale kteří se často ocitli tváří tvář vyšší spravedlnosti nebo lidskému osudu.

Repliky revolverů, repliky pušek, pistolí a karabin svědčí o těchto příbězích a vytvářejí literární a kinematografický žánr prostřednictvím dobrodružných příběhů šerifů, psanců, dostavníků i prodlužování železnice směrem na západní pobřeží až k mexickým hranicím. Patří sem příběhy kovbojů na svých rančích nebo i legendární postava Buffalo Billa.